facebook youtube

У лютому мільйони українців знову отримали захмарні рахунки за газ із міфічними боргами та незрозумілими донарахуваннями. Як українців обманюють в платіжках за комуналку - з'ясовував Дмитро Костюк.

Серед тих, кому не пощастило - мешканка Броварів Тетяна Дзюбенко. У грудні вона мала переплату, а з Нового року – вже суттєвий борг.

"Яка в мене може бути на особовому рахунку заборгованість в розмірі 4 тисячі гривень, коли я щомісяця плачу?", - бідкається Тетяна.

Жінка не має лічильника. Тариф за газ їй розраховують по нормах. За січень нарахували спожитими 15 кубометрів. Тетяна переконує: стільки газу не могла спалити фізично, адже використовує його лише для приготування їжі.

"Стільки ми не випалюємо, і стільки їжі я не проготовлюю на газовій плиті, і чому норма має все таки братися за три людини, коли я одна по факту готую всю їжу?", - говорить вона.

Маючи підозру, що переплачує, Тетяна зверталася до облгазу з проханням встановити лічильник, однак отримала відмову.

"Сказали, щоб ставила за свій кошт. А де я зараз візьму дві, чотири, п'ять, десять тисяч, я навіть боюся заглядати в Інтернет, скільки він коштує", - зазначає Тетяна.

У мешканки селища Велика Димерка Ірини Прощиної лічильник на газ є. Ставила за власний кошт. Однак, навіть його наявність та вчасна оплата рахунків не вберегли від боргів.

"У квитанції дрібним шрифтом написано, що ми ще винні за 49 кубів газу. Чому незрозуміло", - дивується Ірина.

До того ж, Ірина звернула увагу на те, що вартість послуг в платіжках останніх місяців перемножують на певний коефіцієнт, в результаті чого сума стає на 70-100 гривень більшою. Що означає цей коефіцієнт - в облгазі жінці так і не пояснили, однак вона все ж оплачує платіжки з його урахуванням.

"Я оплачую всю суму в платіжці. Адже, якщо не платити вчасно, тоді буде штраф та пеня", - говорить жінка.

Більшість газових мереж в Україні, хоча і належать державі, знаходяться під контролем олігарха Дмитра Фірташа. «Регіональна газова компанія» Фірташа нараховує два десятки підприємств, які постачають газ населенню 16–и регіонів України.

Вони ж ведуть облік спожитого газу та виписують платіжки. Саме облгази, за рішенням суду, зобов'язані безкоштовно встановлювати лічильники споживачам, адже відповідні витрати вже включені в тариф. В «РГК» низькі темпи встановлення лічильників пояснюють нібито небажанням населення.
"Людям настільки вигідно споживати без лічильників, що люди під будь яким приводом нас не пускають його поставити", - зазначає фінансовий директор одного з газзбутів групи РГК Сергій Кібітлевський.

Газовики попереджують про можливий колапс в газовій галузі, бідкаються на брак коштів, несправедливо занижені тарифи та зростаючу заборгованість.
Борг групи «Регіональна газова компанія» Дмитра Фірташа за газ протягом останніх двох тижнів збільшився на 11 мільярдів гривень! І складає вже понад 19 мільярдів (19,4 млрд). Додамо до цього ще борг за балансування газу (19,6 млрд) і вийде астрономічна сума - 39 мільярдів. Для порівняння, стільки ж Україна отримала за останнім траншем МВФ (1,4 млрд дол).

Газзбути та облгази звинувачують у боргах населення, нібито люди не сплачують рахунки за газ. Та вимагають підвищення тарифу на власні послуги. Для чого ж олігарху такий збитковий бізнес, який ще й потребує значних капіталовкладень? Є п'ять можливих причин!

По-перше, облгази приховують реальні об'єми споживання газу населенням. Понад три мільйони домогосподарств в Україні досі не мають лічильників. Суми в платіжках їм розраховують по нормі. Донедавна вона становила 3,3 кубометри газу на одного мешканця. Однак, у листопаді, з подачі «РГК», суд її скасував та повернув у дію норму 1996 року – 9,8 кубометрів на особу. Так, газ для споживачів без лічильників на рівному місці здорожчав утричі. Крім збільшення прибутків, облгази отримали ще й можливість економити ресурс, який насправді населення в таких об'ємах не використовує. Ми підрахували: щоб спожити газ по нормі 9,8, родині з чотирьох осіб доведеться протягом місяця готувати на плиті майже цілодобово.

Наступною причиною, чому нібито збиткова сфера стала ласим шматочком для олігарха, є специфіка ціноутворень на газовому ринку. Справа в тім, що в Україні є дві ціни на газ: дорожча для промисловості і дешевша для населення. Таким чином, купуючи газ у державного «Нафтогазу» за пільговою ціною та списуючи його завдяки захмарним нормам, «Регіональна газова компанія» може заробляти на перепродажі зекономленого газу промисловості. Ця схема діє вже не один десяток років, - пояснює президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар.

"Ці неспожиті обсяги газу за соціальною ціною, вони реалізуються в комерційному сегменті. Звідси і пояснення, чому так намагаються нікого не допустити до кінцевого споживача облгази", - розповідає Гончар.

Схеми газопостачальних компаній по крадіжці газу вперше зафіксували у 2017-у, - розповідають в «Нафтогазі». Так, за даними «НАКу», керівництво «Кіровоградгазу» використало 384 фіктивних адреси абонентів в Кропивницькому для незаконного отримання додаткового обсягу газу на суму 78 млн грн.

"Були виявлені так звані мертві душі, адреси, які не існують, але за цими адресами закріплені особові рахунки і на них списувалися суттєві обсяги газу. Списувалися десятки сотні тисяч кубів природного газу в загальному обсязі, якщо не помиляюсь, до десяти мільйонів кубометрів", - говорить представник "Нафтогазу" Олексій Хабатюк.

Далі – більше. З початку поточного опалювального сезону українці отримують платіжки за газ із нарахуванням боргів у тисячі гривень за три попередні роки. Дрібним шрифтом в рахунках зазначається, що сума не обов'язкова до сплати. Однак десятки тисяч абонентів вже оплатили вигадані борги.
"Реально це спроба масштабного шахрайства. Розрахунок на те, що хтось не критично, скажімо так, підійде і сплатить. На жаль, законодавство виписано таким чином, що за відповідного роду платіжки складно притягнути до відповідальності", - говорить Михайло Гончар.

Списання газу на «мертвих душ» та донарахування реальним абонентам наповнюють олігархічні кишені та створюють багатомільярдні збитки для держави. Експерти зазначають, що облгази можуть привласнювати кошти, навмисне нарощувати борги з тим, щоб потім поставити питання про їхнє списання.

"І це було вже десь на початку 10-х років, коли накопичувалися подібного роду борги, які потім визнавалися безнадійними і їх списували. А далі все продовжувалося як є. Така практика олігархічного панування, монопольного панування!, - підкреслює Гончар.

Схоже, терпець українців досягнув межі. 18 лютого громадяни з усієї країни з'їхалися до Києва, щоб дати відсіч знахабнілим газовим монополістам. Державна регуляторна служба отримала понад 2 тисячі скарг від споживачів. Зокрема, суми в платіжках множилися на заборонені, так звані «погодні», коефіцієнти й додавалися неіснуючі борги за попередні періоди. Мешканка села Пищики Людмила розповідає: в будинку її матері є лічильник, та це не завадило облгазу нарахувати пенсіонерці зайві об'єми спожитого газу.

"В грудні, в неї будинок, вона спалила 436 кубів. Прийшов їй сплатити рахунок за газ за 476 кубів. Плюс 40 кубів, а помножити на 8,55. Це тільки за одну людину, а в масштабах держави скільки?", - запитує Людмила.

Через масові скарги людей, Державна регуляторна служба дозволила Національному регулятору позапланово перевірити 20 облгазів. В той же час, уряд закликав «Нафтогаз» встановили лічильники усім споживачам за власний рахунок. Поки цього не відбулося, діятиме нова норма споживання газу – 3,29 кубометри на людину. А отже, ціни в нових платіжках повинні бути втричі меншими за попередні. Та чи повернуть людям видурені облгазами гроші?

ГСУ Випуск № 28

№ 6

№ 5

№ 4

№ 3

№ 2

№ 1