facebook youtube

Депутати реєструють законопроекти, що передбачають заміну копійки на рубль, зобов'язання читати «ОТЧЕ НАШ» на пленарних засіданнях або заборону на прояв будь-якої сексуальної орієнтації. 

Хто і як спамить та які відмовки народні обранці мають для пояснення своїх дивних законодавчих фантазій у продовженні розслідування Дмитра Костюка для програми "Шустрова LIVE" телеканалу "Еспресо".

Ефективність роботи парламентарів восьмого скликання виявилась значно нижчою за попередників – лише 12% законодавчих ініціатив стали повноцінними законами. Про це свідчать результати дослідження громадянської мережі "Опора". Експерти проаналізували 3,5 року роботи парламенту і також дійшли висновку, що кількість ухвалених законів з року в рік суттєво знижується.

ініціатори

Низькою є і їхня якість. Закони часто поспіхом приймають "за основу і в цілому", а потім ще довгий час вносять до них необхідні правки, - розповідають в "Комітеті виборців України".

"Закони, які приймає парламент, 80% з них - це закони по внесенню змін в попередні закони. Це ніякі не нові законодавчі акти", - говорить аналітик "Комітету виборців України" Денис Рибачок.

На зниження ефективності роботи парламенту впливає й зростання кількості законодавчого спаму. Багато свого часу парламентарі витрачають на розгляд нереальних до виконання законопроектів.

"Якщо буде поданий закон про відміну сили тяжіння, ми що маємо його реєструвати? І перетворювати парламент, вибачте, дискридитовуючи його до самого кінця?" - З таким питанням Голова парламенту Андрій Парубій на одній із погоджувальних рад звернувся до Юлії Тимошенко, яка вимагала зареєструвати постанову про звільнення прем'єр-міністра Володимира Гройсмана в обхід норм закону "Про Кабмін".

За словами Парубія, значну частину депутатських ініціатив просто не реєструють, щоб не завдавати шкоди іміджу парламенту. Так, в реєстрації відмовили народному депутату Сергію Капліну, автору проекту дивної постанови про непідтримку і засудження образливих висловлювань окремих українських публічних діячів в адресу Дональда Трампа».

Каплін

Чим керувався депутат, пропонуючи Верховній Раді вибачитися перед Президентом США?

"Геополітика і дипломатія - це така тонка річ, знаєш, вона тонша навіть ніж статевий орган у комарика, розумієте, там не потрібно робити зайвих рухів", - пояснює свої мотиви Сергій Каплін.

Проект Капліна не зареєстрували через "непрогнозовані політичні наслідки" від його прийняття. А "Комітет виборців України" розмістив його під номером один у списку абсурдних законопроектів. Випадки, коли народні обранці реєструють проекти законів у сферах, де вони не є фахівцями – не рідкість. Цікаву ініціативу запропонував колишній міністр охорони здоров'я Олег Мусій – замінити копійки на рублі.

Мусій

"Абсолютно правильна законодавча ініціатива, ті хто знає українську історію і історію української гривні, прекрасно розуміють, що походження "рубль" як відрублена частина гривні - це була частина гривні в часи Київської Русі", - запевняє депутат.

І справді, під час монгольської навали у ХІІІ столітті гривні ділили, рубаючи їх навпіл. Однак, такі "рублі" з'явилися вже в епоху феодальної роздробленості Русі і не в Україні, а на землях, що нині належать Російській федерації. А саме, у Новгороді. Чи знає про це автор законопроекту?

"Україна має повне історичне право вважати Новгород історичними землями Київської Русі, я так вважаю теж", - відповідає Мусій.

Експерти Верховної Ради проект Мусія не підтримали, серед іншого вказавши, що йому бракує "обґрунтування насамперед з економічної точки зору".

Народний депутат з Тернопільщини Олег Барна запропонував заборонити проявляти публічно будь-яку сексуальну орієнтацію та встановити адміністративну відповідальність за виготовлення і поширення інформації чи публічні дії, які могли би бути сприйняті як пропаганда будь-якого виду сексуальної орієнтації особи. Зокрема, за логікою законопроекту, це: будь-які відкриті зібрання, телепередачі, кінофільми, виставки художніх картин, статті в газетах, книжки і навіть пости в мережі Інтернет.

Барна

Законопроект мажоритарника відхилив Комітет Верховної Ради з питань свободи слова. Не знайшов він підтримки і серед парламентських експертів, які розгледіли в його змісті навіть заборону шлюбу. Натомість не зрозуміли, як депутат пропонує карати порушників.

"Законопроект не прийняли, тому що дуже багато є таких, які є ненормальної орієнтації, нетрадиційної. На превеликий жаль, проблема у подвійних стандартах, в тому числі, наших парламентарів", - пояснює фіаско Олег Барна.

Народні обранці турбуються про моральність не лише народу, але й своїх колег. Опоблоківець Юрій Мірошниченко та ще 8 народних депутатів з різних фракцій запропонували усім парламентарям читати "Отче наш" одразу після відкриття пленарних засідань. В законопроекті встановлена навіть "черговість читання молитви".

Однак у Головному науково-експертному управлінні парламенту дійшли висновку, що "встановлення на законодавчому рівні обов'язкового публічного читання християнської молитви може розглядатись народними депутатами, які сповідують інші релігії, як порушення їх рівноправності з депутатами-християнами".

Молитва експерти

Зрештою, експерти визнали законопроект неконституційним.

Стаття 35 Конституції України говорить: "кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Жодна релігія не може бути визнана державою як обов'язкова"

Депутатські фантазії, що суперечать нормам законодавства і мають негативні висновки експертів Верховної Ради та Міністерства фінансів, обчислюються тисячами.

"В парламенті є депутати, які подали більше 100 законодавчих ініціатив і жоден з них не був підтриманий. Вони прекрасно розуміють, що більшість із них немає шансів бути ухвалена", - розповідає аналітик "Громадянської мережі "Опора" Анатолій Бондарчук.

До Топ-5 народних депутатів, які "пишуть в стіл", увійшли позафракційний Євгеній Мураєв та чотири парламентарі від "Опоблоку". Загалом, лише 9% ініційованих депутатами цієї фракції законопроектів стали законами.

пишуть в стіл

Прийняті Закони по фракціям

"Опозиційний блок" – лідер рейтингу популізму, складеного "Комітетом виборців України": 53% його законопроектів неможливо реалізувати. Співголова фракції Олександр Вілкул вважає, що результати досліджень упереджені.

"Они нас везде будут ставить кем угодно. Цель одна - они понимают, что мы единственная реальная опозиция в нашей стране, которая способна победить", - припускає депутат.

Між тим, колега Вілкула по фракції Ігор Шурма визнає, що народні депутати використовують законодавчу діяльність з метою самопіару.

"Всі використовують популістичну соціальну риторику з надходженням до виборів, це є правда, це всі політичні сили. Всі вносять законопроекти часом дуже і дуже нереальні. Це є теж правда", - говорить він.

Законодавчий спам – це не лише нереальні до виконання ініціативи, але й численні виступи депутатів в сесійній залі на довільні теми, що не стосуються розглядуваних законопроектів.

"Фактично висловлюють свої думки на якусь довільну тему. Останній приклад – обговорення в пленарному залі питання Центральної Виборчої Комісії. І Олег Ляшко два слова буквально говорить про ЦВК, а далі починає згадувати про мораторій на продаж землі, про злочинну владу і такі речі", - розповідає аналітик "Комітету виборців України" Денис Рибачок.

Кожного пленарного дня, незважаючи на те, які питання розглядають, Олег Ляшко разом зі своєю радикальною командою виходить до трибуни Верховної Ради. 1 104 виступи Олега Ляшка – це майже 39 годин промов і абсолютне лідерство серед парламентських ораторів.

спікери2

Найближчий конкурент Ляшка – теж радикал, Віктор Галасюк, говорив майже вдвічі менше часу. Намагається не відставати від лідерів і Юлія Тимошенко, що посідає у рейтингу сьоме місце. 274 виступи, на які пішло 9 годин роботи парламенту. Віднедавна вона бере слово з трибуни, щоб зачитати свої передвиборчі обіцянки.

Народні обранці не обмежені в своїй законотворчості. Вони можуть виносити на розгляд Верховної Ради будь-яку кількість законопроектів будь-якої спрямованості.

"Якщо завтра народний депутат хоче подати законопроект про те, що чорний колір – це насправді білий колір, він цей законопроект подасть і ніхто його в цьому не може зупинити. Байдуже який в нього зміст, головне що його ж все одно повинні розглянути", - наголошує Денис Рибачок.

Попри рекордну кількість законопроектів, а їх в нинішньому парламенті зареєстрували вже понад 12 тисяч, ефективною роботу Верховної Ради не назвеш – лише 12% із законопроектів стають законами. При цьому значна частина депутатських ініціатив – це низькоякісний законодавчий спам з метою самопіару або банальна передвиборча агітація.