facebook youtube

Перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США, лавина біженців внаслідок Сирійської війни та британський Брексіт - ГСУ розповідає про головні події минувшого року.

Сенсаційне обрання Дональда Трампа президентом США

CNN, NBC, BBC ... - після низки скандалів за участю Трампа і успіху Клінтон на передвиборних теледебатах, всі в один голос трубили - Хілларі Клінтон стане наступним американським президентом.

Але 8 листопада переможцем в президентських перегонах виявився «чужий серед своїх» республіканець Дональд Трамп. При цьому кандидат від демократів за кількістю відданих за неї бюлетенів випередила переможця-республіканця на 2 млн голосів.

Копия Трамп

Таким чином, ці вибори стали п'ятими в американській історії, коли президентом держави став кандидат, який набрав меншу кількість голосів виборців, ніж той, хто програв. Так було в 2000 році, коли виборщики підтримали Джорджа Буша-молодшого, хоча він набрав на 500 тисяч голосів американців менше, ніж його суперник.

Адміністрація Білого дому визнала підсумки виборів нового президента США такими, які відображають волю американського народу. Інавгурація Дональда Трампа відбулася 20 січня 2017 року.

Сирійська війна і лавина біженців

Американський журнал Pacific Standard в лютому назвав Сирію близькосхідною Україною.

Цілий рік по сирійському питанню відбувалися зустрічі лідерів світових держав, міжнародні організації виявляли свою стурбованість, а російські війська змітали сирійські міста з лиця землі.

У вересні російські бомбардування Алеппо обговорювали на Раді безпеки ООН. Дії Росії в Сирії жорстко розкритикували керівники зовнішньополітичних відомств Великобританії, Німеччини, Італії, США, Франції і Євросоюзу, а в жовтні кроки РФ в Сирії порівняли з діями нацистського режиму в Іспанії в 1930-х роках.

9 грудня на засіданні Генеральної Асамблеї ООН більшістю голосів була прийнята резолюція, яка містить заклик до припинення бойових дій в Сирії. Однак в той же день президент США Барак Обама підписав меморандум, який знімає заборону на поставки зброї союзникам США в Сирії.

Але більше ніж власне військові дії в Сирії, європейські держави хвилювало питання сирійських біженців. Приймати нескінченний потік сирійців виявилися не готові навіть лідери ЄС.

сирийские беженцы

У Нідерландах біженців спочатку почали селити по тюрмах. У Греції їх розміщували в наметах без води і каналізації, а у Франції 6 тисяч біженців розмістили в таборі «Джунглі», що більше нагадує табір для полонених. Згодом, сирійці французьких поліцейських закидали пляшками і камінням. В Угорщині біженці оголошували голодування та штурмували кордони держави.

Але найбільший потік сирійських біженців в Європі прийняли Німеччина і Туреччина. Німецька влада, незважаючи на серію скандалів навколо сирійців, знайшли в появі прибульців плюси. Так, наприклад, німецькі ЗМІ розголосили інформацію про те, що завдяки сирійцям в Німеччині піднялася народжуваність до 33-річного максимуму. А ось президент Туреччини Реджеп Ердоган поскаржився, що Анкара витратила на утримання трьох мільйонів біженців вже понад $ 8 млрд, образився на ЄС і послав свої війська в Сирію.

Війна в Сирії ризикує стати однією з головних міжнародних подій і в наступному, 2017 році.

Британський референдум про вихід з Європейського союзу

23 червня у Великобританії пройшов референдум, в результаті якого 52% британців підтримали рішення про вихід держави з ЄС. За те, щоб залишити ЄС проголосувало 16,3 млн осіб, тоді як залишитися побажали 15,2 млн. Явка на референдумі склала 72%.

Брексит

Відразу після оголошення результатів частина британських політиків, які раніше публічно підтримували вихід зі складу ЄС, несподівано почали закликати до повторного голосування. У ряді великих міст Британії відбулися акції протесту проти виходу Королівства з Євросоюзу.

Британці не проявили єдності у своєму відношенні до ЄС. Так, голоси між виборцями розділилися - переважна більшість жителів Шотландії та Північної Ірландії проголосували за те, щоб залишитися в ЄС, Англія і Уельс - в основному за вихід.

Шотландські націоналісти побачили в цьому привід для початку нової кампанії в боротьбі за незалежність. Заява голови комітету Бундестагу у справах ЄС та соратника Ангели Меркель Гюнтера Крігбаума про те, що Євросоюз буде вітати вступ до спільноти незалежної Шотландії, посприяла виникненню нових розмов на тему розпаду Королівства.

Поки російська пропаганда розкручує тему «кінця Європи» після виходу Великобританії з ЄС, самі британці не поспішають цього робити. Так, 13 грудня в Мінфіні Королівства заявили, що Brexit може зайняти більше двох років.

ГСУ Випуск № 28

№ 6

№ 5

№ 4

№ 3

№ 2

№ 1